27 Mayıs Çarşamba 2020

Acil durumlarda gerekli olan 10 İlk Yardım İpucu

İlk yardımın temel gerçeklerini bilmek, kendiniz de dahil olmak üzere hayat kurtarmanıza yardımcı olabilir.


Kendinizi acil bir durumun ortasında bulduğunuzda, bir durumu nasıl değerlendireceğinizi, yardım etmek için neler yapabileceğinizi ve hatta neyin yardımcı olup neyin olmadığını arasındaki farkı bilmek en iyisidir.

1. Yaralar

Herhangi bir yara ile uğraşmak zorunda iseniz, daima yaranın olduğu bölgeyi kalp seviyesinin üstünde tutmaya özen göstermelisiniz. Bu, kanın bölgeden uzaklaşmasına yardımcı olur. Şişliğin inmesini sağlar. Yara kalçada ise yastık yardımı ile kalça bölgesini yükseltin. Yarayı kaldıramazsanız, kalp seviyesinde ya da mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışın.

2. Birinci derece yanıklar

Yüzeysel yanıklar olarak da bilinen birinci derece yanıklar yalnızca cildinizin üst katmanını etkiler. Acı verici olsalar da, ciddi bir yanık değildir. Onları tedavi etmek için yarayı ılık suyla yıkayın. Buzlu su daha açık görünse de, aslında daha fazla doku hasarına neden olabilir. Yanmayı temizledikten sonra, bir buz torbası veya soğuk kompres uygulayın. Tereyağı veya gres kullanılması eskiden bu yana kullanılmış bir halk ilacıdır, ancak yaranın daha fazla zarar görmesine neden olabilir, çünkü ısı salınımını yavaşlatır. Su ve kabartma tozunu karıştırın elde ettiğiniz macunu yanığa uyguladığınız da bu macun yanıktan ısıyı uzaklaştırmayı sağlar.

3. Kalp krizi

Kalp krizi söz konusu olduğunda, erken müdahale hasarı sınırlamaya yardımcı olur. Kalp krizi geçiren kişiye bir adet aspirini çiğnetmek kan pıhtılaşmasına neden olan kan trombositlerini inhibe ederek arter oluşumunu engeller. Aspirin alırken küçük dozları almak ve yutmak veya suyla almak yerine hapı çiğnemek daha etkili hızlı yardımcı olmasını sağlar.

4. Arı sokması

Arının soktuğu yerde arının iğnesinin olması durumunda iğnesi çıkarılmalıdır. Bunun için kaşıyarak veya cımbız kullanarak çıkarmak faydalı olacaktır. Arının iğnesini çıkardıktan sonra yaranın olduğu bölgeyi yıkayın ve soğuk kompres uygulayın. Alerjiniz varsa, mümkün olan en kısa sürede acil servise başvurun.

5. Kırıklar

Kırıklarda önemli olan darbe alan bölgeyi aynı pozisyonda tutmaktır. Kırılma basit bir çıkık veya burkulma olabilirken, yaralanmanın daha ciddi olmadığından emin olmak veya daha fazla yaralanmaya neden olmaktan kaçınmak için her zaman tıbbi tedavi alınmalıdır.

6. Göz yaralanmaları

Göz incindiğinde yapılacak en önemli şey gözü örtmek ve sonra yardım almaktır. Hasar gören gözü kendiniz temizlemeye çalışarak, göz sağlığınızı daha fazla tehlikeye atabilir, muhtemelen kalıcı hasara neden olabilirsiniz. Göz yaralanma haricinde kimyasallara maruz kaldı ise derhal bol su ile yıkayın.

7. Kıymık batması

Kıymıklar mikroplarla doludur ve açık cildi kolayca enfekte edebilirler, bu yüzden onlarla çalışırken daima steril kalmayı unutmayın. Cilde tamamen gömülmüş bir kıymık varsa, önce alanı antiseptik ile temizlemeli, sonra kıymığı kaynamış su ile sterilize edilmiş bir iğne ile yerinden çıkarmalısınız.  Daha sonra bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.

8. Yılan sokması

Televizyon şovlarında ve filmlerde, birileri zehirli bir yılan tarafından ısırıldığında, ilk tepki olarak zehri emmektedir. Fakat bu işlemin pekte faydası olmamaktadır. Çünkü zehir zaten kurbanın kan akışına girmiştir. Bir yılan ısırığı aldığınızda, en önemli şey  rahatlamaktır. Zehrin yayılmasını yavaşlatmak için kalp atış hızınızı düşük tutmanız gerekir. Benzer şekilde, ağrı kesicilerin alınması kanı gerçekten inceltebilir ve zehri daha hızlı çalıştırabilir.

9. Denizanası sokmaları

Hiçbir şey denizanası sokması gibi sahilde güzel bir günü  mahvedemez. Yarayı tuzlu suyla durulamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, sıcak su, sirke ile durulayabilir veya bir kabartma tozu ve suyla yarayı kaplayabilirsiniz. Aktif kömür, denizanası zehrini çıkarmaya da yardımcı olabilir. Denizanası sokmalarını tedavi etmek için idrarın kullanılabildiği popüler şehir efsanesini duymuş olabilirsiniz. Gerçekçi olarak, idrar genellikle zehri önlemek için yeterli aside sahip değildir. İdrarın ağrıyı azaltabileceği iddiaları olsa da, sıcak su da aynı derecede etkilidir.

10. Yara izleri

Yaralandığınızda, kötü bir yara izi almak için endişe duyabilirsiniz, ancak bir iz oluşmasını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Kabartma tozu. bir yara izi oluşmasını önleyen, sertleşmiş bir kabuğu giderebilen ve hatta enfeksiyonu önleyebilen dezenfektan özelliklere sahiptir. Kabartma tozu içeren bir yara izini tedavi ederken, yaranın açık havaya maruz kalmasına izin vermek de önemlidir. Ek olarak, kabartma tozu ayrıca bir antiseptik oluşturmak için suyla karıştırılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yağ çekmeden kızartma yapmak bu yöntemlerle çok kolay ve lezzetli olacak.

Kızartma yapmak marifet ister nasıl mı? Şöyle , herkes kızartma yapar ama yağ çektirmeden kızartma yapmak ustalık işidir. Sizler için kızartma yapmanın püf noktalarını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir