1 Haziran Pazartesi 2020

Apple marka bilgisayarlar oyuncuların ilgisini çekmiyor

Apple marka bilgisayarlarda ülkemizde gösterilen ilgi bir hayli büyük ama dünya çapında macOS işletim sistemine sahip bilgisayarlar insanların ilgisini çekmiyor. Apple’ın yeni nesil bilgisayarları bile oyuncuların ilgisini çekmiyor.


Apple'ın yeni nesil bilgisayarları çıktı ama halen dizüstü bilgisayar satışları hızlanmadı.ç Dünya üzerinde binlerce oyuncu var ve bu oyuncular sürekli olarak insanların satın alamadığı sistemleri toplayarak oyun oynuyorlar. Bu sistemlerin en başında elbette Windows yer alıyor. Windows işletim sistemlerinin altında 50 bin liraya kadar devam eden ve hatta yüz binlerce liralık donanımlar olabiliyor. Oyun oynamak için masraftan kaçınmayan oyuncular genelde Windows işletim sistemini tercih ediyor ve macOS'dan uzak duruyor. 

MAC SİSTEMİ DİBİ BOYLAMA HAZIRLANIYOR

OpenGL, Microsoft’un DirectX’i gibi kuruma ya da kişiye özel bir API değil. Windows, MacOS ve Linux üzerinde çalışan, açık kaynaklı bir grafik platformu. İş görüyor ama DirectX kadar yüksek performans sergilemiyor çünkü MacOS’in ihtiyaç duyduğu şeyleri karşılayacak kadar donanımlı değil, DirectX’in Windows’a sunduğu kadar. Daha da kötüsü, MacOS son çıkan OpenGL versiyonuyla da uyumlu değil. MacOS 2010 yılında yayınlanan 4.1 versiyonunu kullanıyor. Son versiyon olan 4.6 ise 2017 yılında çıkmıştı. Apple geliştiricileri Metal kullanmaya zorluyor ama işin ucu oyunculara dokunuyor. DirectX, Microsoft’un on yıllardan beri geliştirmekte olduğu API’lerin birikimine sahip. Bu API’ler, geliştiricilerin yaptıkları oyunları ve uygulamaları Windows dünyasına taşımalarına yardımcı oluyor. Grafik işlemlerin tüm ağır yükünü taşıyan bir parçası Windows’un. Bu nedenle de oyuncuların ve geliştiricilerin Windows bilgisayarlara üşüşmelerini sağlıyor.

APPLE OYUNCULARIN İSTEDİĞİ PERFORMANSI YAKALAYAMIYOR

Çözünürlük seviyesi  1.620 x 1.050 olduğunda ve tüm ayarlar orta seviyeye ayarlandığında, MacOS’te33 fps’lik sürekli bir hızı yakalayabiliyorsunuz. Söz konusu test, AMD Radeon Pro 455 ekran kartı kullanılan 15 inç MacBook Pro’da gerçekleştirilmiş. OpenGL’le karşılaştırıldığında örneğin Civilization VI’da belirgin bir kazanım olduğunu görüyoruz. Demek ki Metal, açık şekilde üstünlük kazanıyor OpenGL’e karşı. Fakat aynı ayarlarda Windows 10’da 75FPS’lik bir oran elde ediliyor. Yani MacOS’in 2 katı. Tüm bu testler aynı makinede gerçekleştiriliyor. Sonuçlara göre Windows 10’da çalışmanız halinde iki kat daha fazla çerçeve oranı elde ediyorsunuz. Tabii bu da ancak donanımınızı güçlendirmeniz sonrasında elde edebileceğiniz bir artış anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AK Parti beklenilen bedelli askerlik açıklamasına sonunda yaptı

Bedelli askerlik ile ilgili beklenilen gelişme sonunda yaşandı. CNN Türk programında bedelli askerlik ile ilgili sorulara çok net cevaplar veren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın son 3-4 yıldır operasyonlara sadece profesyonel askerlerin gittiğini açıkladı. Bedelli askerlikte kalıcı bir çözüm için çalışmaların yapıldığı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir