1 Haziran Pazartesi 2020

Bebeklerde dil bağı olduğu nasıl anlaşılır? Ne gibi sorunlara yol açar?

Bebeklerde dil bağı bir çok anneyi korkutan bir durumdur. Bu sorunun giderilmesi için yapabileceğimiz egzersizler.


Dil bağı; tatma duyu organımız olan dilin ağız tabanında yapışık olduğu bir et parçasına denir. Dil bağı,Tıp dilinde ankiloglossi olarak bilinmektedir.

Anne karnındayken bebeklerin 4. haftasındayken dilleri henüz serbest değildir. Ağız tabanına bir et dokusu ile bağlıdır. İlerleyen haftalarda doğum yaklaştıkça dilin tabanında bulunan doku kendiliğinden dilden ayrılarak dilin serbestliği gerçekleşir. Bazı durumlarda bu doku dilden ayrılamaz bu sebeple ileri bebek doğuştan dil bağı ile doğar. Dil bağı bebeğin yaşamında bazı sorunlara sebep olmaktır. 

Dil bağı belirtileri nelerdir?

  • Konuşma bozukluğu

Çocuklarda konuşma bozukluğu veya konuşamama sorunu dil bağı yüzünden olur. Hızlı bir şekilde konuşmaya çalıştığında çocuğun zorlandığı fark edilebilir. L,r,s,z,t gibi harfler dilin üst damağa ve dişlere dokunarak sesin çıkmasını sağlar.

  • Beslenme problemi

Emen bebekler dil bağı yüzünden memeyi veya biberonu tam olarak kavrayıp emme işlemini gerçekleştiremezler. Çocukluk döneminde ise emmenin yanı sıra çiğnedikleri besinlerin dilleri ile ileriye itememesi sonucu yetersiz beslenmeyi ortaya çıkarabilmektedir.

  • Ağız kokusu

Yemeklerin ve ağızda kalan yiyecek artıklarının dil yolu ile ileriye itilememesi sonucu ağızda biriken artıklar kötü nefes, ağız kokusuna sebep olmaktadır.

  • Dil yapısında bozukluk

Dil bağı dili sürekli olarak çekiştirdiği için dilin yapısında ve şeklinde bozukluklar meydana gelebilmektedir bunlar; V harfine benzeyen ve çatala benzeyen dil şekilleridir. Konuşmada zorlanma ve harflerin zor çıkarılması. (l,r,s,z,t gibi harfler)

Dil bağı belirtileri nelerdir?

  1. Bebek yaşamının ilk günlerini geçirdikten sonra da memeyi kavrayıp ememiyorsa bu dil bağının ilk belirtisidir.
  2. Beslenme esnasında aşırı terleme oluşur.
  3. Bebek dilini dışarı çıkaramaz.
  4. Konuşmada gecikme veya hiç konuşamamak.

Dil bağının tedavisi nedir?

Dil bağının belirtilerini ilk fark ettiğinizde hemen Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Dil bağının tedavisi ameliyat ile gerçekleşmektedir. Dil bağı ameliyatı 1 yaş sonrasında gerçekleştirilmektedir. Fakat dil bağı çok fazla ön safha da ise bebeğin beslenmesini olumsuz yönde etkiliyor kilo kaybına sebep oluyor ise 1 yaş beklenmeden de ameliyat söz konusu olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şarbon hastalığı ile Türkiye’yi panik sardı

Şarbon hastalığı alarmı! Türkiye günlerdir şarbon hastalığını konuşuyor. Erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan şarbon hastalığıyla ilgili tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir