Bilgisayar bağımlıları artık akıl hastası muamelesi görecek

Bilgisayar bağımlıları artık akıl hastası muamelesi görecek çünkü yapılan bir araştırmaya göre bu hastalığın direkt olarak beyni uyardığı ve ruh sağlığını etkilediği yazıyor.


New Scientist dergisinden aktarılan habere göre bilgisayar oyunu bağımlılığı, hastalık olarak bir isme sahip olmasa da WHO’nun önümüzdeki yıl 11.’sini yayımlayacağı kılavuzda ‘akıl hastalığı’ başlığı altında yer alacak. Bilgisayar oyunu bağımlılığının WHO tarafından önemli bir konu olarak tanınmasının son derece kritik olduğunu belirten WHO Akıl Sağlığı Departmanı'ndan Vladimir Poznyak, "Sağlık uzmanları bilgisayar oyunu bağımlılığının ciddi sonuçları olabileceğini fark etmeli.

Her alkol içen insanın alkolik olmadığı gibi bilgisayar oyunu oynayan herkeste de akıl hastalığı bulunmuyor. Fakat belirli durumlarda aşırı bilgisayar oyunu bağımlılığı olumsuz etkiler yaratabilir" şeklinde konuştu. Birçok kişi ve kurum bilgisayar oynamanın akıl sağlığını bozacak bir davranış olduğunu kabul etmese de ESET güvenlik araştırmacıları 500 bilgisayar oyuncusunun yer aldığı bir araştırmada, katılımcıların %10’unun bilgisayar başında 12-24 saat arasında vakit geçirdiğini açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Et yerine geçebilecek 8 protein deposu

Pahalı olmasıyla et tüketemeyen kişiler için et yerine geçebilecek ucuz protein kaynaklarını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir