BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Aşının Dağıtım Tarihini Açıkladı
BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Aşının Dağıtım Tarihini Açıkladı

BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Aşının Dağıtım Tarihini Açıkladı

Koronavirüse karşı geliştirdikleri başarılı aşı ile adlarından söz ettiren ilaç firması BioNTech kurucusu olan Uğur Şahin açıklamalarda bulundu.

Aşının ne zaman dağıtılmaya başlanacağı hakkında açıklamalar yapan Şahin, Noel bayramı öncesi dağıtılmaya başlanacağı konusunda umutları olduğunu açıkladı.

Şahin, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) aşının acil olarak kullanılması konusunda Aralık ayının ortalarında onay vermesini beklediklerini ve Avrupa’da acil kullanım onayının da gene aynı şekilde aralık ayının ikinci yarısında verilmesini düşündüklerini söyledi.

Şahin, ‘‘Her şey iyi giderse sanıyorum Aralık’ın ikinci yarısında onay alıp Noel’den önce dağıtıma başlayabiliriz. Ancak bu sadece her şeyin olumlu gitmesi durumunda mümkün olabilir’ dedi.

Aşı son denemelerde 43 binden falza kişi üzerinde denenmişti. Bunların 170’inin ağır vaka olduğu, 162’sine placebo verildiği ve ağır durumdaki 10 Corona virüsü hastasından ise yalnızca bir tanesinin aşıyı olduğu açıklanmış; bu durumda aşının yüzde 95 etkili olduğu açıklanmıştı.

Yaygın Aşılamanın Olması Aylar Sürebilir

İngiltere ve ABD ilk olarak aşının sağlık çalışanlarına uygulanacağını açıkladı. Fakat geniş kapsamlı bir aşılamanın aylar sürmesi bekleniliyor.

Pfizer, Çarşamba günü Brezilya ile 2021’in ilk yarısında milyonlarca doz aşı teslim edecekleri bir anlaşma yaptıklarını bildirdi. Firmanın ayrıca AB, Almanya ve Japonya’yla da anlaşmaları var.

Aşının Çocuklarda Kullanılması Uzun Sürebilir

Ancak aşının çocuklar için kullanılması konusunda onay alınmasının ise daha uzun süreceği belirtiliyor. Şimdiye kadar yalnızca Pfizer, en küçük 12 yaşa kadar, 18 yaşın altındaki gönüllülerle deney yürütmeye başladı. Moderna ve Johnson&Johnson da kısa süre içinde aşıyı çocuklarda da denemeye başlamayı planladıklarını bildirdi.

Ayrıca Kontrol Et

Berat Albayrak'ın istifası için iletişim başkanlığı açıklama yaptı

Berat Albayrak’ın istifası için iletişim başkanlığı açıklama yaptı

Geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı üzerinden sağlık sorunları nedeniyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.