‘Hayatını Kaybeden ÖSO’cuların Ailelerine Vatandaşlık ile Ev Sözü Verildi’ iddiaları meclisi karıştırdı

Reuters haber ajansı, Suriye’de hayatını kaybeden ÖSO militanlarının aileleri ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajda ailelerin söyledikleri gündemi sarstı.


Kendilerine para yardımı yapıldığını belirten ailelerin iddiasına göre, Türk yetkililer ev ve vatandaşlık sözü verdi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray verdiği soru önergesi ile bu iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

İYİ Parti Basın ve aynı zamanda Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, hayatını kaybeden ÖSO militanlarının aileleri tarafından dile getirilen, Türk yetkililerinin kendilerine vatandaşlık ile ev sözü verdiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Çıray, TBMM Başkanlığı’na Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. İddilarla ilgili konuşan Çıray, “Bunun gerçek olmadığına inanmak istiyoruz” dedi.

Dr. Aytun Çıray, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Halkımızın çok ağır bir hayat pahalılığının altında ezilmeye başlaması ÖSO militan ve ailelerine yapıldığı iddia edilen bu yardımları ağır bir ahlaki, hukuki ve siyasi mesele haline getirmiştir” diyen Çıray, “Cumhurbaşkanlığı iktidarı bundan ötürü Türk Milletine ikna edici açıklama yapmak ve onu aydınlatmakla mükelleftir” ifadelerini kullandı.

Haberlerin doğru olması durumunda Türkiye’nin başının dışarıda ciddi şekilde dertte olduğunu savunan Çıray, “Çünkü yegâne amaçları bölgeyi kendi stratejik amaçları doğrultusunda paylaşmak olan süper güçlerin bunu istismar etmeleri kaçınılmazdır”

ÇIRAY, MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULİSİ AKAR VE FUAT OKTAY’IN BU SORULARI CEVAPLAMASINI İSTİYORUM

1-Medyada iddia edildiği gibi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir? Medyadaki iddia doğru ise kaç ÖSO militanın ve ailesine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir?

2 – ÖSO militanlarının eğitim, donanım, ikmal ve iaşeleri için ne kadar para harcanmıştır?

3 – ÖSO militanlarına bugüne kadar maaş ve sosyal güvence (SGK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR vs.) imkânı sağlanmış mıdır? Sağlandıysa bu tutar ne kadar TL’dir?

4 – ÖSO militanları sağlık hizmetlerinden faydalanmış mıdır? Faydalandılarsa hizmetlerin tutarı güncel rakamlarla kaç TL’dir?

5 – ÖSO militanları veya ailelerinin ikamesi için konut kiralanmış ya da satın alınmış mıdır? Şayet bu imkânlardan herhangi birisi sağlandıysa kaç adet konut sağlanmış ve bunun güncel rakamlarla devlet hazinesine olan maliyeti kaç TL’dir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beştepe etkinliği için CHP’ye davetiye gönderildi

Bugün Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tarihi bir olaya imza atıldı. Neredeyse 1 asırdır devam eden yönetim biçimine veda edildi ve yeni bir tören ile yeni bir sisteme geçildi. Bu törene ise Cumhurbaşkanı'nın bizzat davet ettiği Muharrem ince Kemal Kılıçdaroğlu katılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir