23 Mayıs Cumartesi 2020

Hızlı yaşlanmanıza sebep olan 10 kötü alışkanlıklar

Herkes sağlıklı yaş almak ister, fakat gün içerisinde farkında olmadan yapılan şeyler hızlı yaşlanmanızı sağlar.


Yaptığımız bazı alışkanlıkların ömrünüzden yıllar çaldığını biliyor musunuz ? Sağlıklı ve uzun ömürler boyunca yaşamak isteyenler bu yazımız size.

SAĞLIKLI YAŞLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

1-Uykusuzluk

Yeteri kadar uyku uyumamak tansiyon, diyabet, depresyon ve kalp hastalığına sebep olmaktadır. Bu sorunlar vücutta yaşlanma olgularını daha fazla tetiklemektedir. Günde 8 saat uyumak vücuda yeterli olacaktır.

 2- Sigara içmek

Sigara kullanan kişilerde daha fazla kırışıklık oluştuğu biliniyor. Sadece bu kadarıyla da kalmıyor Kalp – damar hastalıklarına sebebiyet vermektedir. Damarlarda daraltıcı etki yaratmakta. Ölümcül hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Sigara içmeyin ömrünüzü uzatın.

3- Sinir – Stres

Sinirlenmek strese girmek sizde domino etkisine sebep olabilmektedir. Fazla sinirlenmek depresyon ve anksiyete bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden fazla yeme isteği kan şekerinizin dengesini bozar. Diyabet  ve obezite ye sebep olabilmektedir. Günün belli bir zamanını kendinize ayırarak. Sakinleşin rahatlayın.

4-Pipet kullanmak

Pipet kullanarak içecek tüketmek dudak çevrenizi büzerek kırışıklığa sebep olabilir.

5- Duruş bozukluğu

Oturuş bozukluğundan kaynaklı iskelet eğrilmesi sorunları ile erken yaşlanmayı tetiklemektesiniz.

6- Güneş kremi kullanmamak

Doğru bildiğimiz yanlış yaptığımız ilk sıralardaki maddelerden biri. Güneş kremini sadece deniz ve havuz a girme zamanlarında sürmemiz. Oysaki her gün her mevsim güneşe maruz kalan cildimizi korumak için güneşe çıkacağımız zamanlarda güneş kremi kullanmamız. Cildi UV ışınlarına karşı koruyarak genç kalmanızı sağlar.

7- Sürekli olarak makyaj yapmak

Fazla makyaj yapmak cildinizi yorar. Cildinizin doğal ortam havası ile temas etmesine engel olur. Sürekli makyaj yapmak ciltte sivilce ve akneye sebep olmaktadır. Piyasada bulunan ucuz makyaj ürünlerini kullanmanız cilt kanseri olmanıza sebep olabilir.

8- Radyasyon

Dönemimizin en çok kullanılan ürünleri olan televizyon, telefon, tablet çok fazla radyasyon yaydığı için beyni yormaktadır. Fazla radyasyona maruz kalan vücudunuz  nörolojik problemleri tetiklemektedir. Bu yüzden erken yaşlanma ve Alzheimer a sebebiyet vermektedir. Günün belirli saatlerinde teknolojik alet kullanmak daha yaşlanmanızı önlemektedir.

9- Su tüketimini azaltmak

Az su tüketmek cildi kurulaştırır. İdrar enfeksiyonu ve böbrek hastalıklarına sebebiyet olabileceğinden yeteri kadar su tüketmemek erken yaşta hastalanmanıza dolayısıyla erken yaşlanmaya sebebiyet verir.

10- Sağlıksız beslenme

Hazır ve gdo içeren gıdalar tüketmek karaciğer yağlanması ve kolesterol hastalığına sebep olabilmektedir. Sürekli olarak şekerli gıdalar tüketmek kan şekeri dengesini bozar diyabet hastalığına yakalanmanıza sebep olur. Doğal organik gıdalar tüketerek yaşlanmayı önleyin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yağ çekmeden kızartma yapmak bu yöntemlerle çok kolay ve lezzetli olacak.

Kızartma yapmak marifet ister nasıl mı? Şöyle , herkes kızartma yapar ama yağ çektirmeden kızartma yapmak ustalık işidir. Sizler için kızartma yapmanın püf noktalarını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir