İİT Olağanüstü Zirvesi Beşiktaş’ta Başladı

İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi İstanbul’da başladı. Birçok ülke İstanbul’a iniş yaparak bugün konuşmalara katıldı. Zirvede ön planda olan isim Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla ABD'yi attığı bu son derece yanlış, provokatif ve hukuk dışı adımdan bir an evvel geri dönmeye davet ettiğini belirterek, "Bu adımla kendini barış sürecinde diskalifiye eden, arabuluculuk vasfını tamamen yitiren Amerika'nın yerine uluslararası toplumun tamamından dünya barışı ve istikrarı için sorumluluk üstlenmelerini bekliyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ev sahipliğinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın ev sahibi fotoğraf sağlayıcı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, İsrail askerlerinin, Amerika'nın Kudüs kararını protesto eden Filistinlilere uyguladığı zulmü lanetlediklerini belirterek, bu vesileyle Filistin davasının tüm şehitlerini rahmetle andığını söyledi.

Erdoğan, geçen haftanın Kudüs'te İslam idaresinin sona erişinin 100. yılı olduğunu hatırlatarak, Birinci Dünya Savaşı sırasında Kudüs ile Filistin'in müdafaası için Filistin cephelerinde savaşan ve toprağa düşen şehitlere Allah'tan rahmet diledi. Müslümanlara düşen görevin her hal ve şart altında Kudüs'e sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Erdoğan, Türkiye'de ve dünyanın her yerinde bulunan Müslümanlardan imkan buldukça Kudüs'e gitmelerini ve Harem-i Şerif'i ziyaret etmelerini istedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÖNEMLİ KONULARA DEĞİNDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü orada, orada varılacak secdede, selametle birlikte barış için çağrı vardır, merhamet için yakarış vardır, insanlık için kurtuluş vardır. Buradan bir kez daha ifade ediyorum ki, Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra'nın içinde bulunduğu Harem-i Şerif, 144 dönüm alanıyla ebediyete kadar Müslümanlara ait kalacaktır. Harem-i Şerif'i hedef alan ve giderek artan adeta ırkçı bir kampanyaya dönüşen yerleşimci saldırılarına karşı buranın hamiliğini üstlenen Ürdün Kralı 2. Abdullah kardeşimizle iş birliği içinde dik duruşumuzu da sürdüreceğiz." diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘Hayatını Kaybeden ÖSO’cuların Ailelerine Vatandaşlık ile Ev Sözü Verildi’ iddiaları meclisi karıştırdı

Reuters haber ajansı, Suriye'de hayatını kaybeden ÖSO militanlarının aileleri ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajda ailelerin söyledikleri gündemi sarstı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir