İnternete ihtiyacı olan cihazların batarya ihtiyacı yok

İnternete ihtiyacı olan cihazların batarya ihtiyacı yok çünkü bu muhteşem cihazlar öyle bir tasarlanıyor ki kendi elektriğini kendi üretebiliyor. Güneş enerjisi ve aynı zamanda rüzgar enerjisi enerji ihtiyacı için kullanılıyor.


Paul G. Allen School of Computer Science and Engineering öğrencisi Vikram Iyer, Justin Chan, ve Shyamnath Gollakota geliştirdikleri proje sayesinde, 3D yazıcıyla bataryaya ihtiyaç duymadan Wi-Fİ alıcısı veya Wi-Fi vericisi olarak kullanılabilen objeler ürettiler. Geliştirdikleri bir çark ve küçük bir şalter sistemini, içerisinde bakır ve grafen bulunan 3D yazıcı malzemesiyle üreten üçlü, çok kritik durumları çözebilecek teknolojiler ürettiler. Üçlü geliştirdikleri teknoloji ile, rüzgar basıncını ölçebilen, su basıncını ölçebilen ve hatta deterjan bitiğinde uyarı verebilen ve bunları yaparken her hangi bir bataryaya ihtiyaç duymayan objeler üretti.

ELEKTRİK KULLANIYORLAR AMA KULLANDIKLARINI ÜRETİYORLAR

Bilgisayara bağlanarak, mouse'un "scroll" tuşunun işlevlerini gerçekleştirebilen veya açma kapama düğmesi olarak işlev görebilen objeler de üreten üçlü, bu teknolojiyi geliştirme amaçlarının kablosuz sistemlere daha güvenli bir ekosistem oluşturmak olduğunu belirtti. Geliştirdikleri objelerin çevre dostu olduğunu da söyleyen Iyer, Chan ve Gollakota, proje üzerinde araştırmaları bittiğinde, bu teknoloji akıllı ev sistemlerinde ve ev tipi ölçüm aletlerinde kullanmak istiyorlar. Tabii ki şimdilik objelerin gönderebildiği veya alabildiği Wi-Fi verisi sınırlı. Ancak enerjiye ihtiyaç olmadan bu tip cihazların geliştirilebiliyor olması bizi oldukça heyecanlandırdı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı yaşlanmanıza sebep olan 10 kötü alışkanlıklar

Herkes sağlıklı yaş almak ister, fakat gün içerisinde farkında olmadan yapılan şeyler hızlı yaşlanmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir