Ana Sayfa Eğitim İstanbul’da yeşil alan sıkıntısı şehri ölümcül hale getiriyor

İstanbul’da yeşil alan sıkıntısı şehri ölümcül hale getiriyor

1
4

İstanbul’da yaşayan milyonlarca insan yeşil alan sıkıntısı yaşıyor. İstanbul’un köyleri diye tabir edilen lüks yerleri neredeyse ormandır. Orman olması sebebiyle güneşten dolayı çok fazla sıcak ve terleme sorunu olmuyor çünkü doğa ile iç içe olan bu yerler zaten ağaçlardan dolayı sürekli olarak rüzgar alıyor. Araştırmacılara göre şehrin bu kadar ağaçsız kalması ve her yere betondan evler yapılması yakın gelecekte insanların hava kirliliği gerçeğiyle kalacağını göz önüne koyuyor. Kısa bir düşününce ağaçların yok olup beton binaların geldiği yerlerde genelde benzinli ve dizel araçlar cirit atıyorlar. Bunun yanında insanların çöp kullanmaması ve sanayilerin konutlar ile iç içe bir şekilde çalışması çok ciddi hava kirliliği sorunlarını ortaya çıkaracak.

MİLLET PARKI YAPILINCA AVRUPA YAKASI NEFES ALACAK!

Atatürk Havalimanı yıkılıp yeni yeri olan Arnavutköy’e taşınınca eski havalimanı yerine çok büyük bir park yapılacak. Bu parkta birçok hayvan yaşayacak ve aynı zamanda Türkiye’nin en büyük parklarından birisi olacak. Millet parkı diye adlandırılacak olan bu muhteşem arazide milyonlarca ağaç olacak ve aynı zamanda asfalt yerine toprakların olması, peyzaj çalışmalarının yapılması Avrupa yakasında yaşayan insanlara rahat bir nefes alacak. Hava ister güneşli, ister kar yağışlı olsun millet parkı sürekli olarak ferah bir ortam yaratacak.

YEŞİLE OLAN İLGİYİ ARTIRMAK GEREKİYOR

Yeşil dediğimizde herkesin aklına ağaçlar geliyor ama burada çimler içinde birçok çalışmanın yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizin altından daha değerli topraklarını çok iyi bir şekilde kullanmak gerekiyor. Kaldırımları düz bir hale getirmek yerine her yerlerine ağaç dikmeliyiz, otoyollarda ve caddelerde yeni düzenlemeler yapmalı ve tali yolları betonla değil ağaçla ayırmalıyız. Doğa bize gününü göstermeden önce biz ona iyi davranmalı ve İstanbul’da ölümcül hava sorunları meydana gelmeden önce bu tür önlemler almalıyız.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz