Karpuzun hep yanlış yerini yemişiz, bakın neresini yememiz gerekiyormuş

Bir çoğumuz aslında hepimiz karpuz yerken çekirdeklerini mutlaka temizleyerek yemeye çalışıyoruz. Aslında çok yanlış yapıyoruz. Karpuz çekirdeklerinin birbirinden ilginç yararlarınız sizler için araştırdık.


Hepimiz karpuz yerken çekirdeklerini temizlemeyi ihmal etmiyoruz ama aslında çok yanlış yapıyoruz. Araştırmalara göre bizler malesef karpuzun en faydalı yerini çöpe atıyoruz. Bu çekirdekler adeta birer enerji deposu olarak düşüne biliriz. O kadar ufacık gördüklerine bakmayın içleri bir çok besinde olmadığı kadar enerji ve faydalı vitaminle dolup taşıyor. Tüm bunların yanı sıra lif ve protein olarak ta oldukça zengindir.

Eğer bu çekirdekleri nasıl tüketeceğiz diyorsanız cevabı çok kolay, kurutup çekirdek gibi tüketebiliriz. Aynı zamanda tok tutma özelliği ile de zayıflamada oldukça faydalıdır. Sabahları kahvaltıda bir kase yoğurdun içerisine karıştırarak tüketebiliriz. Güçlü antioksidan ve folik asit içermesinden dolayı sindirim sistemimizi de düzene sokmaktadır. Aynı zamanda karpuz çekirdeklerini kaynatarak çay olarak ta tüketebiliriz.

Aynı zamanda içerdiği Omega 6 ile de kalp sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. İçerinde bulunan magnezyum sayesinde kalp atışımızı ve tansiyonumuzu da düzene sokar. Bu nedenle karpuz çekirdeklerini çöpe atarken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Et yerine geçebilecek 8 protein deposu

Pahalı olmasıyla et tüketemeyen kişiler için et yerine geçebilecek ucuz protein kaynaklarını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir