20 Mayıs Çarşamba 2020

Kesilen soğanı asla bekletmeyiniz. Zehirliyor!

Yemeklerimizin olmazsa olmazı olan soğanın, yanlış kullanımı bizleri zehirliyor. Dilimlenmiş soğanın, beklemesinin ne gibi zararları vardır? Sizler için kaleme aldık.


Soğan, mutfaklarımızın baş tacıdır. Hemen hemen her yemeğe, salataya doğradığımız soğanın yararları çoktur. İster çiğ olarak ister ise pişmiş olarak tüketilen soğanın insan sağlığı üzerinde etkisi büyüktür. Tam bir doğal antibiyotiktir. Fakat her besin gibi yanlış kullanımı sağlık açısından yarar yerine zarar getirebiliyor.

Yemeğe doğradığınız soğan fazla geldi, yarısı dursun yarın yemeğe koyarım asla demeyin. Uzmanlar açıklama yaptı, “kesilen soğan bekletildiğinde ortamdaki bakterileri mıknatıs gibi içine çeker. Kilitli buzdolabı poşetleri ve ya saklama kaplarına koyup buzdolabında saklanması bile tehlikeyi önlemiyor. Bu şekilde saklanıp, ertesi gün tüketilen dilimlenmiş soğanın tehlikesi çok büyük, insanları zehirliyor”.

Dilimlenmiş şekilde bekletilen soğanı tükettiğinizde, safra salgılarınız artar, mide asidiniz artar ve gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, kabuğundan soyulmuş soğanı asla bekletmeden tüketmeniz önerilir.

Fakat kalan dilimlenmiş soğanı tüketmek yerine başka alanlarda kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

İŞTE KALAN DİLİMLENMİŞ SOĞANI KULLANABİLECEĞİNİZ ALANLAR

  • Grip ve soğuk algınlığınız varsa kalan soğanı yatak odanızda uyurken başucunuza koyunuz. Odanızdaki mikropları hızlıca kendi içine çeker ve rahatça uyumanızı sağlar. Solunum yollarını açtığı ve öksürüğü azalttığı kanıtlanmıştır.
  • Soğanı ince ince doğrayıp bir bez yardımıyla ayak tabanıza sardığınızda, vücudunuzda ateş varsa ateşi düşürür.
  • Ağrıyan bölgenize doğranmış soğanı bez yardımıyla koyarsanız, ağrınızın kesildiğini göreceksiniz. Soğanın ağrı kesici etkisi büyüktür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şarbon hastalığı ile Türkiye’yi panik sardı

Şarbon hastalığı alarmı! Türkiye günlerdir şarbon hastalığını konuşuyor. Erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan şarbon hastalığıyla ilgili tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir