27 Mayıs Çarşamba 2020

Mavi kapak toplamanın nedeni farklıymış

Mavi kapak toplamanın nedeni meğerse çok farklıymış… Yıllardır halkımız kandırılarak manevi duygularıyla oynanmış…


Yıllardır halk mavi kapak toplayarak, engelliler için tekerlekli sandalye verilsin diye uğraştılar. Fakat mavi kapak toplamanın nedeni tamamen farklıymış. Halkın manevi duygularıyla oynadılar.

Türkiye’de çok rağbet gören projeler arasında olan “ mavi kapak getir, tekerlekli sandalye götür” sloganıyla yıllardır Türk halkına mavi kapak toplatıldı. Halkımız tamamen manevi duygularıyla engelliler için seferber oldu, her köşe başında toplanan mavi kapak bidonları, altın günlerinden tutunda okullara kadar uzanan bir yardım kampanyası olmuştu.

Bu uygulamanın çevre kirliliğine yol açtığını öne süren Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner bu mavi kapak projesiyle ilgili düşünceleri bizlerle paylaştı.

Çetiner’e göre, pet şişe değil de neden kapak toplatılıyordu, araştırdı ve gerçekler çok acımasızdı. Pet şişe üreticileri, zararlı ve kimyasal madde ürettikleri için bunları toplatıp, dönüştürmeleri gerekiyordu. Fakat pet şişeleri toplamak çok masraflı ve zorlu bir iş olacaktı. Akıllarına böyle bir kampanya projesi geldi ve uygulamaya koymak onlar için hiç de zor olmadı. Türk halkı yardımsever olduğu için, hemen kolları sıvadı ve mavi kapaklar toplandı.

HALKI ÇÖPÇÜ YERİNE KOYDULAR

Üretici, kapakları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göstererek ellerinde aynı zamanda kapak kadar şişenin de olduğunu beyan ettiler. Hem cezadan kurtuldular hem de üstüne ödül aldılar. Oysa hiç şişe toplanmamıştı, denizler, göller, akarsular, ormanlar kapaksız şişeler ile doldu taştı. Üretici kendini göstermek için birkaç adet piyasadan ucuza aldığı tekerlekli sandalyelerden vererek bir de övgüyü buradan aldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altın son yılların en yüksek seviyesini gördü! Tutulamıyor

Altın fiyatları ne kadar oldu? Altın fiyatları düşecek mi? Tüm bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir