11 Kasım Pazartesi 2019

Öksürük neden geceleri daha da artar

Gece yatağa girdiğinizde öksürükten uyuyamıyor musunuz? Yazımızda gece artan öksürüğün nedenlerini araştırdık.


Artık hastalıkların mevsimi yok, malum yazında soğuk algınlığı ve griple baş etmeye çalışıyoruz. Bütün gün ilaçlarımızı alıp, yatıp uzanıyoruz dinleniyoruz. Fakat gece yatağa girmemizle bir öksürük nöbeti başlıyor ki, anlam veremiyoruz. Uykuya dalmamızı engellediği gibi, yanımızdakiler de rahatsız oluyor. Gece öksürüğü diye de tanımlayabildiğimiz, bu öksürüğün neden gece arttığını herkes merak ediyordur. Sizler için araştırdık. Öksürük, vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Gece öksürüğün artması ise, gece yatay pozisyonda iken hava kanalları darlaşır. Geniz akıntısı artar ve boğazda gıcık oluşur. Öksürük artar.

Öksürük basit bir soğuk algınlığı olabileceği gibi, ciddi sorunlara da yol açabilir. 4 ile 5 gün geçmeyen, devam eden öksürüklerde, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

GECE ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

  • Alerjiler kuru öksürüğün ilk nedenleri arasındadır. Mevsimsel alerjiler, havanın değişmesiyle kendini gösterirler.
  • Soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu rahatsızlıkları gece öksürüğe neden olmaktadır. Kuru öksürük olabileceği gibi balgamlı ve hırıltılı şekilde de kendini gösterebilir.
  • Astım rahatsızlığı da gece öksürüğe neden olmaktadır. Astım olan kişiler öksürüğü tarif ederken göğüs bölgesine baskı şeklinde ve hırıltılı olduğunu söylerler.
  • Sinüzit olan kişiler de kuru öksürükten şikâyetçidir. Çünkü sinüsleri tıkalı olduğu zaman mukus boğazın arka kısmına akar, böylelikle boğazda bir gıcık oluşur. Öksürüğe neden olur.
  • Reflü rahatsızlığında da gece yatış şeklinize bağlı olarak, mide asidinin yemek borusuna gelmesiyle birlikte bir öksürüğe neden olabilir. Ağızda acı ve ekşi tat bırakmasıyla ayırt edilebilir.
  • Demir eksikliği, kronik kuru öksürüğe neden olabilir.
  • Yüksek tansiyon ilaçları da öksürüğe neden olabilmektedir. Özellikle ACE inhibitörü ilaçlar örnek verilebilir.
  • Sigara öksürüğü de denilen, yıllardır kronikleşmiş bir tip öksürüktür. Uzun yıllar sigara içenlerde görülür.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Et yerine geçebilecek 8 protein deposu

Pahalı olmasıyla et tüketemeyen kişiler için et yerine geçebilecek ucuz protein kaynaklarını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir