27 Mayıs Çarşamba 2020

Sabah üzümlü su içmenin faydaları nelerdir?

2000’li yıllardaki üzüm asma üzerinde kuru üzüm bulunduğunda insanlar kazayla kuru üzümleri tanıdılar ve bu şimdiye kadar ki en önemli yiyecek keşiflerinden biri olarak bilinmektedir.


Bu kurutulmuş meyvede bol miktarda bulunan vitaminler, lifler ve mineraller doktorların ve beslenme uzmanlarının hastalarına tavsiye ettikleri harika bir gıda olmasını sağlamaktadır. Kuru üzümleri bir gece önceden suya batırmak üzümleri daha faydalı hale getirilebilmektedir. Kuru üzümlü su cildin tüm minerallerini ve besinlerini çözerek cildin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Vücudumuz çeşitli sebeplerden dolayı karaciğer zarında zararlı hücreler biriktirebilmektedir. Kuru üzüm içerdiği detoksifiye özelliği sayesinde karaciğer ve bağırsakların temizlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kuru üzümde bol miktarda antioksidan ve diyet lifi bulunmaktadır.

Kuru üzüm içerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra detoksifikasyon  ve lif özelliği sayesinde de bağırsakların hareketlenmesini ve kolonun temizlenmesini sağlar. Aynı zaman da  yemek borusu ve midede bulunan toksinlerin dışkı yoluyla atılımını sağlar. Aç karnına alındığında, kuru üzüm suyu daha hızlı ve daha etkili olacaktır.

Uzun süreli enerji verici özelliği vardır.

Bilim adamları ve spor uzmanları enerji barı olarak kuru üzümlerin tüketilmesini önermektedir. Kuru üzüm, çok miktarda lif ve mikro besin içerir. Bunların yanı sıra  vücuda zararlı olan şeker ve yapay aromalar  kuru üzümün içeriğinde bulunmamaktadır. Sabah aç karnına kuru üzüm suyu tüketmek vücudun gün boyu enerjik olmasına yardımcı olur.  Kuru üzüm suyu tüketmek vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan koruyabilmektedir.

Kötü kolestrol ve yüksek kan basıncının dengelenmesini sağlar.

Çalışmalar ve klinik araştırmalar,  kuru üzümlerin diğer yaygın atıştırmalıklara kıyasla lif, potasyum, fito-besinler ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak kuru üzüm tüketen insanlar da sistolik, yeterli miktarda tüketilmediğin de ise distolik kan basıncını sağlar. Kuru üzüm tüketmek kötü kolesterol seviyesini düşürür bu sayede kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını önler.

Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

 Kuru üzümün içerdiği antiseptik özelliği sayesinde vücutta oluşan bazı ağrıların giderilmesini sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde ağrı kesici faydasından da yararlanılabilmektedir.

Hazırlanışı: 400 gram kuru üzümü 4 su bardağı suyun içerisine koyun ve bir gece önceden bekletin.

Not: Yazımızda bulunan içeriklerin kesin tedavi niteliği bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yağ çekmeden kızartma yapmak bu yöntemlerle çok kolay ve lezzetli olacak.

Kızartma yapmak marifet ister nasıl mı? Şöyle , herkes kızartma yapar ama yağ çektirmeden kızartma yapmak ustalık işidir. Sizler için kızartma yapmanın püf noktalarını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir