Şarbon hastalığı ile Türkiye’yi panik sardı

Şarbon hastalığı alarmı! Türkiye günlerdir şarbon hastalığını konuşuyor. Erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan şarbon hastalığıyla ilgili tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.


Şarbon hastalığının ortaya çıkması ile Türkiye’yi panik sardı. İstanbul’da 22 kişi de görülen şarbon hastalığı yüzünden hastaneler karantinaya alınıyor. Şarbon hastalığı ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. İnsanlar, şarbon hastalığının ne olduğunu merak ediyorlar.

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR?

Şarbon hastalığı, otla beslenen hayvanlardan temas yoluyla insanlara geçen bir hastalıktır. Bakterinin adı Bacillus antracis’dir. Toprakta ve meralarda bulunan bu bakteri, temas yoluyla bulaşabileceği gibi solunum yolu ile de bulaşabilmektedir. Ciddi ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. İnsandan insana bulaşmayan bir bakteri türüdür.

ŞARBON NASIL BULAŞIR?

  • Şarbonlu hayvanlarla temas yoluyla bulaşabilir.
  • Şarbonlu eti kesmek, yemek ile bulaşabilir.
  • Hayvan yünleri, kılları ve derilerine temas edildiğinde bulaşabilir.
  • Hastalığın görüldüğü ülkeden hayvan satın almak

ŞARBON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şarbon hastalığı kendini 3 çeşit belirtiyle gösterir. Akciğer şablonu, bağırsak şablonu, deri şablonudur.

  • Akciğer şablonu, hasta hayvanlardan solunum yolu ile bulaşan mikrop, akciğerlere yerleşir. Tıpkı soğuk algınlığı gibi belirtiler gösterir. Daha sonra ateş yükselir, lenf bezleri şişer, nefes almakta zorlanırlar. Hasta komaya girebilir. Erken tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.
  • Bağırsak şablonu, hasta hayvan etinin az pişmiş yenmesi ile birlikte alınan mikrop bağırsaklara yerleşir. Karın ağrısı, ishal ve kusmayla kendini gösterir. Erken tedavi edilmezse, kanama gerçekleşir, kanlı kusma ve ya kanlı ishal görülür. Hastayı kurtarmak mümkün olmayabilir.
  • Deri şablonu, hasta hayvanın deriye temas etmesiyle bulaşan mikrop, deride ağrı, sızı ve nadiren kabartı şeklinde ödem görülür. Tedavi edilmezse hastalık ilerler ve ölümle sonuçlanabilir.

ŞARBON HASTALIĞI TEDAVİSİ

Şarbon hastalığı erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün bir hastalıktır. Şarbonlu hastaya yüksek dozda antibiyotik verilir. Deri şablonu olan kişilere ise pansuman yapılır.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Et yerine geçebilecek 8 protein deposu

Pahalı olmasıyla et tüketemeyen kişiler için et yerine geçebilecek ucuz protein kaynaklarını araştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir