Şekerden 20-30 kat daha tatlı ama kalorisi sıfır olan bir bitki keşfedildi.

Kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezi olan şekerden çok daha tatlı şeker otu bitkisinin kalorisi ise yok denecek kadar azdır. Diyabet hastaları için ise müjde niteliğinde bir bitkidir.


Kilo vermek isteyenlerin ve aynı zamanda şekerden uzak durmak zorunda olan kişilerin kurtarıcısı bir bitki keşfedildi. Ziraat uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda yetiştirilen “şeker otu” denilen bir bitkinin diğer bir adıyla “stevia” bitkisinin şekerden daha kıymetli, tatlı ve kalorisiz olduğu keşfedildi. 2011 yılında yaptıkları çalışmalar sonucunda şeker hastalarının çay, kahve, tatlılarına attıkları tatlandırıcıların stevia bitkisinin özünden olduğu biliniyor. Şekerden 30 kat daha tatlı olan bu bitki bir çok kişinin kurtarıcısı oldu. Tatlı yemekten korkan, kalori almaktan çekinin herkes bu bitkinin peşine düştü. Bütün meyve sularında, tatlılarda ve yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir.

Şeker otunun “stevia” nın en büyük yararlarından biri de kan şekerini arttırmıyor ve diş çürümelerine sebep olmuyor. Şeker hastalarının da güvenle kullanabileceğini belirten uzmanlar, sıfır kalori özelliğinden dolayı da diyetisyenlerin önerdiği ürünlerden biridir. Bu bitkinin yaprakları şekerden 20-30 kat daha tatlıdır. Japonya’da stevia bitkisi o kadar tanınmış ki, ülkede artık bu bitki sayesinde şeker hastalıkları azalmış ve çocuk yaşta görülen diş çürümelerinin önüne geçilmiş. Aynı zamanda yapay tatlandırıcıların ne kadar da zararlı olduklarını yineleyen uzmanlara, bitkisel içerikli doğal bir bitki sunuluyor. Hastalarının kolayca kaçamaklar yapabileceklerini söyleyebilirler.

ŞEKER ÜRETİMİNİN ÖNÜNE GEÇEBİLİR

Ülkemizde de üretimine başlanan bu bitkinin tüm yiyecek ve içeceklerimize de girmesi bekleniyor. Yapay ürünlerin giderek azaltılması gerektiği bu ülkede doğal yetiştirilen ürünleri bulmak artık çok zor. Bulduğumuzda da korumamız çok zordur. Ama bu bitki hem gençler, hem yaşlılar hem de bebekler için çok uygundur. Çocuklarına zarar vermeden onları şekerle tanıştırmadan büyütebiliriz. Bu durum sonucunda da sağlıklı bireyler yetiştirebiliriz. Ülkemizdeki şeker pancarlarının yetiştirilip işlenmesi çok önemlidir. Fabrikaların da yetiştirilen yerlere yakın olması çok önemlidir. Aksi takdirde bozulmalar olabilir. Ama bu bitkide böyle bir durum yoktur. Her yaşta insanın sık sık tüketebileceği zararı olmayan bir bitkidir. Türkiye için kullanılacak adı “şeker otu” dur. Herkesi şaşkına çeviren bu bitki yakın zamanda tüm besinlerde görebileceğimiz bir ürün olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı yaşlanmanıza sebep olan 10 kötü alışkanlıklar

Herkes sağlıklı yaş almak ister, fakat gün içerisinde farkında olmadan yapılan şeyler hızlı yaşlanmanızı sağlar.

1 yorum

  1. şeker hastaları için faydalı olabilir. bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir