1 Haziran Pazartesi 2020

Shazam son dakika olarak Apple’ın oldu!

Apple uzun zamandır Shazam üzerinde duruyordu ve nihayet satın alındığı açıklandı. Shazam artık resmen Apple’ın oldu ve rekor bir fiyata satıldığı düşünülüyor.


Bir süredir gündemde olan Apple’ın Shazam ile ilgilendiği iddiaları geçtiğimiz günlerde Apple tarafından dillendirildi. Bu olaydan sonra ise Apple'ın Shazam hayali gerçeğe dönüştü. Apple yayınladığı resmi bir açıklama ile Shazam Entertainment’ı bünyesine kattığını duyurdu. Apple müzik sektöründe önemli hamlelerden birisine imza atıyor. Müzik arama devi Shazam resmen Apple bünyesine katıldı. Satın alma haberini bizzat Apple verdi. 1999 yılında kurulan Londra merkezli Shazam Entertainment, dinlediği melodileri hızlı bir şekilde bulabilen sistemi ile dikkat çekmişti. Kafede, restoranda ya da televizyonda dinlenilen bir müziği saniyeler içinde tanıyarak müziğin ismini kullanıcıyla paylaşan Shazam, ilk etapta SMS üzerinden paylaşım yapıyordu.

2008 yılında App Store’da yerini alan platform hızlı bir büyüme yakaladı ve 190 ülkede bir milyardan fazla indirildi. Shazam Entertainment zaten uzun süredir Apple ile iş birliği içerisindeydi. App Store’da yayınlandıktan sonra iPhone 3G modeli ile birlikte iTunes üzerinden şarkı satın alma imkanı sunmaya başlayan Shazam, iOS 8 ile birlikte de Siri dijital asistanına entegre edilmişti. Ayrıca Bkz.Google’ın bulduğu açık iOS 11 için jailbreak imkânı verebilir. Shazam’ı önemli kılan sadece müzik tarafındaki yetenekleri değil elbette. Televizyon dizilerini tanıyabilmesi, film posterlerini ve magazin reklamlarını göstermesi yanında zengin gerçeklik konusunda da platformun önemli yatırımları mevcut.

SHAZAM İLE APPLE MUSİC BİRLİKTE ÇALIŞACAK

Apple’ın Shazam’ı bünyesine katmayı ne kadar çok istediğini resmi açıklamadan da anlıyoruz. Genelde Apple satın alımlar konusunda ayrıntılı açıklama yapmıyor ve genel ifadelerle geçiştiriyor. Shazam konusunda ise uzun süredir gözlemlediğini belirten resmi bir açıklama yaptı. Shazam ekibi Apple’a ne tür katkılar yapacak bilemiyoruz. Açıklama etkileyici projelerin yolda olduğunu gösteriyor. Satın alımın 400 milyon dolar civarında olduğu iddia ediliyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Liverpool niyeti bozdu! Vida için teklif üstüne teklif geliyor!

Rusya'da yapılan dünya kupasında üstün performansı ve saha performansı ile gözleri şaşı eden Hırvat futbolcu Vida'nın değeri yaptığı her maçta yükseliyor. Beşiktaş forması giyen Vida için İngiltere'den teklif üstüne teklif gelmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir