25 Mayıs Pazartesi 2020

Yağ çekmeden kızartma yapmak bu yöntemlerle çok kolay ve lezzetli olacak.

Kızartma yapmak marifet ister nasıl mı? Şöyle , herkes kızartma yapar ama yağ çektirmeden kızartma yapmak ustalık işidir. Sizler için kızartma yapmanın püf noktalarını araştırdık.


Gönül rahatlığıyla kızartma yemek herkes ister. Ancak bunu yağ çekmeden yapmak da marifet ister. Bunları beceremeyen kadınların kurtarıcısı olup taktikler vermek istiyoruz. Birçok kişi yaz akşamlarının vazgeçilmezi olan kızartmayı çok sever. Ağız tadıyla tüketmek içinde birçok yöntem kullanırlar.

YAĞ ÇEKMEDEN KIZARTMA YAPMANIN PÜF NOKTALARI

  • En çok yağ çeken ve patlıcan kızartmak olunca kaçanlardan başlayabiliriz.

Patlıcanı kızartacağımız yağa birkaç damla sirke damlatabiliriz. İkinci yöntem ise patlıcanların kabuklarını soyduktan sonra üzerlerine tuz serpin ve kağıt havluyla örtün. Aynı şekilde üstlerine ağırlık koyun ve 1 saat boyunca bu şekilde bekletin. Bu yöntemler sayesinde yağ çekmeden patlıcanlarınızı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Karnıyarık ve patlıcan musakka gibi lezzetli yemeklerin marifeti çok fazla yağ çekmeden olmasıdır. Bunun için uygulanan bu yöntemi hiç unutmadan bu yolla doğru adımları atarak kızartmalarınızı daha da lezzetli hale getirin.

  • Herkesin çok sevdiği patates kızartmasıyla devam edelim.

Öncelikle patatesimizin taze olduğundan emin olun. Aynı zamanda zehirlenmelerin önüne geçmek için de yeşillenen patatesleri kullanmayın. Hiçbir zaman unutmayın bayat patatesler yumuşak oldukları için daha çok yağ çekerler. Taze patatesi doğradıktan sonra yarım saat kadar buzlu ve tuzlu suyun içinde bekletin. Sonra havlu kağıt içinde kurulayın ve ardından yağın içine atabilirsiniz.

  • Domates, biber ve kabakları galeta unuyla kızartın.

Bu besinleri önce yumurta sarısına bulayıp ardından galeta ununa bulayıp kızartırsanız daha lezzetli ve az yağlı sebzeler yemiş olursunuz. Aynı şekilde bamyayı da bu yöntemler kızartabilirsiniz.

  • Hamur kızartma yöntemi de patlıcan kızartma yöntemi gibidir.

Hamur da yumuşak ve yağ çekme özelliği olan bir üründür. Kızartma esnasında yağa birkaç damla sirke damlatmak yağ çekmesini önleyecektir.

Birçok kişi bu yöntemleri bilmeden ve uygulamadan kızartma işlemine başvuracaklardır. Ancak yaptıkları kızartmaların hepsi son derece yağlı ve yenilemez kıvamda olacaktır. Özellikle patlıcanı kızartıp öyle yapılan yemeklerde, yemeğinde yapımında kullanılan yağ ve kızartma yağı birlikte hoş bir görüntü ve tat bırakmayacaktır. Eve gelen misafirlerin yemeklerinizin tariflerini istemelerini istiyorsanız bu yöntemleri deneyerek kızartmaları yapın ve farkı görün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı yaşlanmanıza sebep olan 10 kötü alışkanlıklar

Herkes sağlıklı yaş almak ister, fakat gün içerisinde farkında olmadan yapılan şeyler hızlı yaşlanmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir